İnternet Reklamı Verme

İnternet reklamı verme başlıklı bir arama yaptığınıza göre hangi mecralarda reklam yayınlamak istediğinize ve hangi ajans ile çalışacağınıza karar verememiş olmanız gerekir.
Bu yazımızda sizlere ipuçları vererek nasıl bir çalışma yürüteceğinize dair temel başlıkları paylaşmak isteriz.
Öncelikle reklam verme amacınıza karar vermelisiniz!

1- Amacınızı Belirlemek;

Reklam vermedeki amacınız nedir? Vereceğiniz reklam sonucunda markanızı ya da ürünlerinizi tanıtmak ve marka bilinirliğini artırmak, ürün tanıtımı yapmak, kampanya ve fırsatları duyurmak ya da iletişim adreslerinizi duyurmak olabilir. Bu reklam ile ne elde etmeyi umuyorsunuz?
Bazen sadece bir fotoğraf paylaşmak ya da ilgili arama sonucunda bir metin göstermek yeterli olmayabilir. Bu ilk soruya vereceğiniz yanıt temel hedefinizi belirlemenizdeki en önemli temeli oluşturacak.

2- Hedef Kitlenizi Belirlemek;

Reklam çalışmasına başlamadan önce hedef kitlenizi belirlemek ise bir diğer önemli husus. Kimse reklam bütçesini ilgisiz ve dönüş alamayacağı bir kitleye harcamak istemez. Bu nedenle ürün ya da hizmetleriniz ile ilgileneceğini düşündüğünüz hedef kitleniz nedir?
Hedef kitlenizi mecra, lokasyon, yaş, cinsiyet vb. kriterlere göre sınıflandırabilirsiniz. Akıllı ve kolay reklamlarımızla bütçenizi aşmadan daha alakalı müşterilere ulaşabilirsiniz. 3- Bütçe Belirlemek;

İşletmenize uygun bir bütçe belirlemeniz önemli. Tek bir reklam bütçesi için ne kadar bütçe ayırabilirsiniz? Yıllık ya da aylık bütçeniz ne olabilir? Bu yatırımı ne kadar satış ya da duyuru ile karşılayabilirsiniz, beklentiniz ne olmalıdır? vb. sorulara yanıt bularak gerçekçi bir bütçe ile yola çıkmalısınız.
Hemen hemen her bütçe ile reklam verebilirsiniz ancak belirlediğiniz bütçenin ulaşmak istediğiniz hedef ile uyumlu olması önemlidir.

4- Reklam Mecrası Belirlemek;

İnternette reklam verebileceğiniz birçok farklı mecra ve reklam modeli bulunuyor.
Google Adwords reklamları ve sosyal medya reklamları en iyi sonuç alabileceğiniz dijital reklam seçenekleri. Ancak dijital reklam seçenekleri dışında açık hava reklamları, tv, gazete, dergi, radyo reklamları gibi diğer mecra reklamlarını da değerlendirebilirsiniz. Doğru müşterileri bulmak için hedefiniz doğrultusunda verdiğiniz gerçekçi cevaplar ile yol alabilirsiniz.

Örneğin;
Google Adwords reklamları ile Potansiyel müşterileriniz, sunduğunuz ürün veya hizmetleri tam olarak aradıkları anda sizi bulabilir. Siz de yalnızca reklamınız tıklanıp web siteniz ziyaret edildiğinde veya telefon ile arandığınızda ödeme yaparsınız. Çeşitli reklam türleri bulunmaktadır. Amacınız doğrultusunda;
Arama Ağı Reklamları,
Görüntülü Reklamlar,
Video Reklamları,
Uygulama Reklamları,
Alışveriş Reklamları,
Harita Reklamları,
vb. reklam türlerinden faydalanabilirsiniz.

Sosyal Medya reklamları ile farklı kitlelere erişmek ve işletme amaçlarınıza ulaşmak için hedeflemeli reklamlar oluşturabiliriz. Hedef kitleniz ile görsel bir etkileşim kurabilir ve sizinle ilgilenceğinizi düşündüğünüz potansiyel kitleniz ile iletişime geçebilirsiniz.
Sizin işletmenize benzeyen birçok işletme, marka bilinirliğini artırmak için Sosyal Medya Reklamlarını kullanıyor!

5- Ölçümleme;

Yayınladığınız reklamların sonuçlarını görebilmek ve yatırım getirisi (ROI) analizleri yapabilmek için ölçümleyebilmeniz gerekmektedir. Dijital mecralar üzerinde reklam çalışmaları yaptığınızda reklamlarınızın analitik sonuçlarını görmeniz oldukça kolay.
Web siteniz ya da sosyal ağlar üzerinden analytics sonuçlarınızı kolayca görüntüleyebilir. Adwords ve Adsense de kendi istatistiklerinizi takip edebilirsiniz.

6- Uzman Desteği Almak;

Her işte olduğu gibi kısıtlı bilgi ile yol almak zaman ve bütçe kaybına yol açabiliyor. Bu nedenle hedefleriniz doğrultusunda minimum bütçe ile maksimum verimi alabileceğiniz bir kampanya oluşturmak ve doğru temeller üzerine kurulu bir kampanya oluşturmak için destek almanızı daha yararlı görüyoruz.

Çünkü biz partner firmalar olarak web siteniz ve dijital varlık hesaplarınızı inceliyor, reklamlardan en iyi dönüşümü almanız için çalışıyoruz. Sertifikalı uzmanlarımızla en iyi demografik ve lokasyon hedefi ile en iyi verimi almanızı sağlıyoruz.

Biliyoruzki siz satışlarınızı ve marka bilinirliğinizi artırdığınızda birlikte reklam bütçenizde kazancımızı da büyüyecek. Kazan kazan modeline dayalı bu işbirlikteliğimizde biz sizin mevcut yatırımınızı büyütmek için sizin işinize verdiğiniz önemin en az aynısını sunmak için performans gösteriyoruz.