Google Adwords Nedir?Google Adwords, dünyanın en büyük arama motoru olan Google’da doğal arama sonuçlarında geride kalan web sitelerini açık arttırmalı Tıklama Başına Maliyet (TBM) sistemiyle işletmenizin sağladığı hizmet veya ürünlerle alakalı olarak aranan kelimelerde sitenizin Google aramalarında üst sıralarda çıkmasını sağlayan ücretli bir araçtır.

Google Adwords, Google'ın sunmuş olduğu bir reklamcılık hizmetidir. Google Adwords’ün en büyük özelliği bütçeniz ne olursa olsun Google’da reklam vermenin en hızlı ve basit yolu olmasıdır.
Google AdWords ile reklam veren kullanıcıların reklamları, aranan kelimeyle ilişkilendirilerek; Google arama sayfasında arama sonuçlarının en üstünde ve en altında yer almaktadır.Adwords reklamları ihtiyaç duyulan kelime ve görsel bazlı sonuçları karşılaştırarak, kullanıcılara en doğru ve ilgili sonuca yönlendirmektedir.


Peki teknik olarak nasıl çalışmaktadır?


Google AdWords sistemi, yayınlanacak olan reklamların Google arama sonuçlarında gösterilmesi amacıyla anahtar kelimeler seçilmesi ve bu kelimeler için açık arttırmada tıklama başına ödenmek istenen en yüksek maliyetin belirtilmesi üzerine kuruludur.
Bu değerlere göre geliştirilen algoritma sayesinde açık artırmada yer alan aynı anahtar kelimeleri, en alakalı web sitesi ve içerik olarak karşılaştırılır ve reklam kalite puanı ile kıyaslanarak verilen  tıklama başına ücret/teklif kapsamında sıralamada ki yerini alır.
Anahtar kelimelerine verilen teklifin miktarı üst sırada çıkmanıza yeterli değildir. Reklamınızın yönlendirmesini yaptığınız web sayfanızın da reklam yayınlamak istediğiniz anahtar kelime ile ilgi/alaka düzeyinin yüksek olması gerekmektedir.

Unutulmamalıdır ki Google, arama sonuçlarında kullanıcılarına alaka düzeyi en yüksek web sayfasına yönlendirme görevini üstlenmektedir.


Yazımızda Google Adwords Nedir başlığını böylece açıklamış olduk.